Ana içeriğe atla

Külotlu Çorap Sözlüğü

 

Denye nedir?
Teknik olarak denye, çorapların dokunduğu ipliğin ağırlığı (yani kalınlığı) ile ilgilidir (daha fazla bilgi ilginiz çekerse, 1 denye 9000 metre uzunluğundaki ipliğin gram olarak ağırlığını ifade eder). Genellikle denye azaldıkça şeffaf görünüş ve ürünün hassasiyeti de artar. Bunun tersine opak çoraplar da ten göstermeyen kalın çoraplardır.

Burun
Çorap alırken seçebileceğiniz birden fazla “burun” çeşidi olduğunu biliyor muydunuz? Şeffaf, dayanıklı ve burunsuz…

Şeffaf Burun
Şeffaf burun, çorabın bacak, ayak ve burun kısımlarının aynı kalınlıkta olması demektir. Ultra ince külotlu çorapların çoğu bu özelliktedir. Şeffaf burunlu çoraplar önü açık ayakkabılarla, ayak parmaklarının olduğu yerde renk farkına neden olmaksızın rahatlıkla giyilebilir ancak bu özellik çorabın burun bölgesinin daha narin olduğunu gösterir. Özellikle de düşük denyelerde.

Dayanıklı Burun
Burnu takviyeli çoraplar daha gelenekseldir. Görünümünden de farkedebileceğiniz gibi burun kısımlarındaki örgüsü daha kalın ve sağlamdır. Hem örgüsü, hem de denyesi çorabın geri kalan bacak kısmından farklıdır. Bu da burnu güçlendirir ve şeffaf burundan daha uzun süre dayanıklı olmasını sağlar.

Burunsuz
Penti Dekolte Külotlu çorabında olduğu gibi bu tür çorapların burunları yoktur. Parmaklarınız açıkta kalır. Burun dikişi ayak parmaklarınızın başladığı yerde biter. Renkli boyanmış tırnaklarınızı göstermek istiyorsanız harika bir seçenektir. Açık ayakkabılar hatta parmak arası terliklerle bile giyilebilir.Pamuk Ağlı
Pamuk ağlı külotlu çoraplar konforlu olmasının yanı sıra, pamuğun hava alan bir madde olmasından dolayı kişisel hijyen açısından faydalıdır.

Naylon Ağlı
Pamuklu ağlar gibi naylon ağlı çoraplar da konforunuzu artırır ancak pamuktan yapılmadığı için hava geçirgenliği daha azdır.

Panelli Ağ
Büyük beden ve hamile çoraplarında külot bölümüne dikilerek daha rahat bir şekilde genişlemesini sağlayan ağ parçasıdır.

KÜLOT
Külotlu çoraplar külodu dayanıklı ve şeffaf külotlu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Hangisinin nasıl göründüğü ile ilgili tam emin değilseniz ya da mini etek giydiğinizde nasıl göründüğü konusunda bir fikriniz yoksa bu konudaki kılavuzumuza bir göz atmalısınız.

Şeffaf Külotlu Çoraplar
Mini bir elbise ya da etek giymeyi planlıyorsanız külot kısmı şeffaf olan külotlu çoraplar sizin için ideal. Çünkü bacak ve külot kısmı parmak uçlarından bele kadar aynı denyededir (inceliktedir). Külot kısmı şeffaf olarak adlandırılan ürünler 5 denye de olsa 40 denye de olsa örgü kalınlığı bacaktan bele kadar aynı denye ve dokudadır.

Külodu Dayanıklı Çoraplar
Külodu dayanıklı çoraplarda külot kısmının denyesi bacak kısmının denyesinden daha kalındır. Sanki boxer şort giymişsiniz gibi görünür. Örgüdeki bu değişiklik kalçaların daha dik görünmesini sağlar ve çorabın dayanıklılığını arttırır, fakat mini etek giyiyorsanız külodu dayanıklı çorap pek de uygun olmaz.

Parlaklık

Mat
Mat külotlu çoraplar adından da anlaşılacağı gibi hiç parıltısız, tamamen mattır.
Premier serimizdeki gibi ipeksi mat çoraplar teninizi pürüzsüz gösterirken kıyafetinize zerafet katar.

Parlak
Parlak çorapların üzerinde belirgin bir parıltı vardır ve ışığı hemen yakalar. Parlak çoraplar bacaklarınızın üzerinde pürüzsüz ve ipeksi bir his yaratır.

Ultra Parlak
Çok parlak ya da wetlook çorapları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Külot Dikişi
Külot dikişi overlok(yuvarlak dikiş) ya da flatlock(düz dikiş) şeklinde iki çeşittir. Flat lock ürünler overlocka göre daha ince ve düz bir dikiş olduğundan ince, dar elbiselerden çorabın karına denk gelen yerindeki külot dikiş izini belli etmez.
Yorumlar

Popüler Yayınlar

Ececem Sahra 15 Külotlu Çorap Video 001

 

Ececem Turuncu Micro 40 Külotlu Çorap 001

 

Ececem Siyah 15 Külotlu Çorap 001

 

Külotlu Çorap Seçimi

  Külotlu çorap   ekseriyetle kadınların, hem rahatlık amacıyla hem de görsel açıdan tercih ettikleri bir giysidir. Bir diğer tercih edilme sebeb ise bilindiği üzere zayıf veya şişman bütün kadınlar basen ve göbek şişliğinden yakınmaktadır. Bu noktada külotlu çorap, daha sıkı bel, karın ve bacak görüntüsü verdiğinden dolayı ön plandadır.   Külotlu Çorap Giyerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?   Külotlu çorapların en temel problemi, çorabın giyinme sırasında ve olmadık zamanlarda kaçması ve negatif bir görüntü oluşturmasıdır. Bu sebeple aşağıda listeleyeceğimiz küçük püf noktalarıyla çorabınızın kaçmasına engel olabilirsiniz...   Öncelikle  Külotlu Çorap  giyerken, ellerinizde bulunan yüzük, sallanan bol bileklik gibi aksesuarları çıkarın. Çünkü bu tip aksesuarlar çorabı bacaklarınıza çekerken takılması durumunda çorabın kaçmasına sebebiyet verecektir. Çoraplarınızı ayağınıza geçirirken ve yukarıya doğru çekme sırasında kuvvet almak için asla tırnaklarınız çorap ile temas ettirmey

Külotlu Çorap Nasıl Giyilir?

  Çorap, iç giyimin en önemli aksesuarlarından biri ve kadın güzelliğinin de önemli bir parçasıdır. Çünkü, ufak tefek kusurları örterek bacaklara daha estetik ve hoş bir görünüm sağlamaktadır. Çorapta, çorabı giyen kişinin yaşının eskisi kadar önemi kalmamıştır. Öğrenciler ve genç kızlar soket ve kısa çorapları, desenli ve bol renkli çeşitleri, çalışan kadınlar ise daha çok külotlu ve klasik renklerdeki(siyah-ten-füme-lacivert) çorapları tercih etmektedirler. Bir başka eğilim de, aslında yıllardan beri var olan fileli çoraplara olan eğilimdir. Klasik boya cesaret edemeyenler, her boyda fileli çorap bulabilmektedirler. Hatta iki renkli fileli çoraplar bile piyasada mevcuttur. Renk konusuna gelince, aslında bu alanda hiçbir kısıtlama yoktur. Aklınıza gelebilen bütün renkler kullanılmaktadır. Tabi ki siyah renk, yine birinci sıradaki yerini korumaktadır. Bunun yanında; ten rengi, acı kahve, haki, kırmızı, mürdüm rengi diğer tercih edilen renkler arasındadır. Gece kıyafetleri için simli ço